wtorek, 30 sierpnia 2016

Vilniaus Alus - Senojo Vilniaus Tamsusis Aromatizuotas Alus

Litewskie ciemne piwo z przyprawami

Jakimś wielkim fanem dorzucania czegokolwiek do piwa nie jestem, ale daleko mi również do ortodoksa. Jeśli ktoś ma fajny pomysł na ciekawy dodatek, i efekt rzeczywiście wzbogaca "podstawowy produkt", to jestem jak najbardziej na tak.

niedziela, 28 sierpnia 2016

Browar Gentleman - Miedziany Drań AIPA

American IPA z browaru Gentleman

Degustacji tego piwa nie miałem w planie - nie to, żebym był uprzedzony do Browaru Gentleman, po prostu nie chciałem brać na warsztat kolejnego AIPA. No ale dzięki obrotnemu Panu Sprzedawcy w sklepie monopolowym, przy okazji zakupu innego, trudno dostępnego piwa, za jego namową kupiłem Miedzianego Drania. Jak wypadł?

piątek, 26 sierpnia 2016

Reden / ReCraft - Imperial IPA 20°

Double IPA z browaru ReCraft / Reden

Od razu uprzedzę fakty - nie mam bladego pojęcia co myśleć o tym piwie. Gdybym oceniał piwa wyłącznie pod kątem stylowości, to byłoby mi znacznie łatwiej, ale przecież kieruję się "własnym kompasem moralnym" (czytaj: własnym widzimisie, mój blog-moje zasady, ha!).

środa, 24 sierpnia 2016

Browar Lotny Trzech Kumpli - Native American AIPA

American India Pale Ale z Browaru Lotnego Trzech Kumpli

Oczekiwania

Trzech Kumpli jest dla mnie jednym z tych browarów, do których mam już nieco zaufania. Do tej pory wypiłem 6  różnych piw z tego browaru, a najniższą notę wystawiłem ich PanIPAni - 3,75 (pozostałe łatwo znależć w historii wypitych przeze mnie piw, zarejestrowanej na Untappd: tutaj link). I oto Native American, piwo w stylu American India Pale Ale, który nie należy do topu moich ulubionych. Czy więc cyfra 7 okaże się szczęśliwą cyfrą dla Trzech Kumpli, a przede wszystkim dla mnie ;-]?

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Stone - Cali-Belgique IPA, czyli belgian IPA

Belgian IPA z browaru Stone

Od piw ze Stone zawsze wymagam sporo, bo to nie byle jaki browar. Jakby nie patrzeć, są na polu bitwy kraftowej rewolucji od 1996 roku, zatem od czasu, gdy w Polsce dogorywały browary regionalne, a IPA mogło być co najwyżej rozumiane jako skrótowiec od "i patrz". Sięgnąłem więc z tym bagażem przemyśleń i nastawienia po połączenie IPA z krajem, który chyba najbardziej mi leży w moich piwnych wyborach - Belgią.

sobota, 20 sierpnia 2016

Browar Nepomucen - W Stylu Grodziskie

Piwo grodziskie z wielkopolskiego browaru Nepomucen

Mój "sezon" na piwo grodziskie powoli się kończy. Najbardziej lubię je pić w letnie, upalne dni, a tych - jakby nie patrzeć - już coraz mniej przed nami. Dlatego postanowiłem czym prędzej spróbować choćby jeszcze jednego grodzisza - mój wybór padł na Browar Nepomucen, i ich piwo W Stylu Grodziskie.

czwartek, 18 sierpnia 2016

Stone - IPA

West Coast IPA z browaru Stone

Oczekiwania

Z ikonami stylu jest ten problem, że trochę głupio się nad nimi pastwić, gdy nie spełniają oczekiwań. Przecież oczyma wyobraźni łatwo zobaczyć, jakim szokiem musiały być pierwsze piwa w "nowych stylach", i przecież to im - a przede wszystkim idącym pod prąd piwowarom - zawdzięczamy obecną klęskę urodzaju. Takie właśnie przemyślenia towarzyszyły mi przed otwarciem świeżutkiej puszki Stone IPA.

wtorek, 16 sierpnia 2016

Warsztat Piwowarski - Bergamłot

American Pale Ale z dodatkiem bergamotki, czyli gorzkiej pomarańczy

Oczekiwania

Dolny Śląsk kraftem stoi, a Warsztat Piwowarski jest tego kolejnym potwierdzeniem. Co prawda jest to relatywnie nowy browar kraftowy na mapie Wrocławia, ale założony przez doświadczonych piwowarów domowych. Z uwagi na to, byłem bardzo pozytywnie nastawiony do degustacji Bergamłota, czyli American/New Zealand Pale Ale z dodatkiem bergamotki.

niedziela, 14 sierpnia 2016

Inne Beczki - Miami Lager

Pale lager z browaru Inne Beczki

Tak się jakoś składa, że po lagery sięgam nieczęsto, a oczekiwania wobec nich mam nieszczególne. Tak jak i po wszystkie inne efekty "chłodnolubnych" drożdży. Wyjątek - co oczywiste - wśród piw dolnej fermentacji stanowią oczywiście portery bałtyckie, które lubię bardzo. Nie pałałem więc entuzjazmem do najnowszego z piw od Innych Beczek - lager o nazwie Miami. Do zakupu zachęciła mnie przede wszystkim zniżka dla akcjonariuszy, dzięki której piwo udało się kupić w okazyjnej cenie. Się inwestuje, się rabaty ma, a co ;-].

piątek, 12 sierpnia 2016

Marston's Brewery - Lidl Hatherwood Craft Beer Company The Green Gecko IPA No 2

Lidl - The Green Gecko IPA No 2

Ufff, strasznie długa nazwa - a wystarczyłoby IPA z Lidla, i każdy by wiedział o co chodzi ;-]. Nie będę ukrywał, że do zakupu i degustacji skłoniła mnie całkiem pozytywna recenzja Łukasza Matusika z blogu Piwolucja.pl - tutaj możesz się z nią zapoznać. Ja tym czasem czym prędzej zabieram się za opis wrażeń własnych ;-].

środa, 10 sierpnia 2016

Browar Amber - Po Godzinach Apple Wheat

Piwo pszeniczne z sokiem jabłkowym od Browaru Amber

Oczekiwania

Kolejny eksperyment z Browaru Amber - po całkiem niezłym APA, tym razem przyszła pora na serię Po Godzinach, i połączenie piwa pszenicznego z sokiem jabłkowym. Od razu uspokajam przeciwników tego typu wynalazków - nie jest to znana z koncernów oranżadka, a piwo owocowe. Mimo tej apologii, nie spodziewałem się po tym piwie wiele - nie jest to kwach, a wheat ale z sokiem, więc do zestawu banan+goździk, powinno dołączyć jabłko. Czy tak było?

poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Profesja - Piwowar, czyli festiwalowy hefeweizen bez owoców

Hefeweizen uwarzony z okazji Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa 2016

Oczekiwania

Do tej pory, browar Profesja uwarzył 22 piwa - tak przynajmniej twierdzi Untappd. Piwowar, czyli hefeweizen uwarzony na Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa 2016, jest moim 11 kontaktem z tym browarem. Ta prawie połowa urobku ;-] była - z małymi wyjątkami - naprawdę na przyzwoitym poziomie, a jedno otarło się o wybitność - było to Islay Rye IPA Bimbrownik. Czy Piwowar będzie tym drugim?

sobota, 6 sierpnia 2016

Abbaye Notre-Dame de Saint-Rémy - Trappistes Rochefort 10

Drugi z najlepszych quadrupli według Ratebeer - Trappistes Rochefort 10

Oczekiwania

Rochefort 10 jest bezdyskusyjnie ikoną belgijskiego stylu quadrupel. Nota 4,21 na Untappd i 4,3 oraz 100/100 w obydwu kategoriach, a także 2 miejsce w stylu na Ratebeer mówią same za siebie. Do tego piwa nie da się podejść z wielkimi nadziejami i oczekiwaniami, także nie będę ukrywał - ja też w ten właśnie sposób do niego podchodzę.

czwartek, 4 sierpnia 2016

Brasserie d’Achouffe - Chouffe Houblon Dobbelen IPA Tripel

Hybryda IPA i belgijskiego piwa w stylu Tripel

Oczekiwania

Poszukiwanie nowego smaku w tradycyjnym piwie nie ominęło także Belgii - przykład reprezentatywny na zdjęciu. Chouffe Houblon Dobbelen IPA Tripel z Brasserie d’Achouffe jest połączeniem India Pale Ale i belgian tripel, czyli intensywnego odchmielowego aromatu, smaku i goryczki, z estrami owocowymi, wytrawnym charakterem, i sporą dawką alkoholu. A jak ta hybryda wypada w praktyce?

wtorek, 2 sierpnia 2016

Browar Golem - Zojer berliner weisse

Berliner Weisse z Browaru Golem

Oczekiwania

Do tej pory piłem dwa - obydwa udane - piwa z Browaru Golem: Dybuk oraz Etz Chaim. Dlatego też, gdy jakiś czas temu dowiedziałem się, że wypuścili Berliner Weisse z płatkami owsianymi, o nazwie Zojer, w pamięci zanotowałem sobie, że muszę go spróbować. I wreszcie nadszedł dzień degustacji...