niedziela, 30 października 2016

Schlenkerla - Helles Schlenkerla Lager

Jasny lager wędzony z niemieckiego browaru Schlenkerla

To taka moja mała rozgrzewka przed Urbockiem z browaru Schlenkerla - zdaniem wielu, ich najlepszym piwem, wypuszczanym na rynek jesienią. Jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z tym niemieckim browarem, to wiedz że ma on jedną bardzo charakterystyczną cechę. Otóż warzy wyłącznie piwa wędzone, wyłącznie zgodne z Niemieckim Prawem Czystości, według którego w składzie może się znaleźć wyłącznie woda, słód i drożdże.

piątek, 28 października 2016

Widawa - Porter Bałtycki Wędzony 24° po kilku miesiącach leżakowania

Wędzony imperialny porter bałtycki z browaru Widawa

Jakoś tak mnie naszło na porter bałtycki. Postanowiłem więc zajrzeć do "zapasów", i wybrać coś, co kupiłem kilka miesięcy temu. Padło na (imperialny) wędzony porter bałtycki 24° z browaru Widawa, z datą ważności 25.05.2016. Czy leżakowanie sprawiło, że jest to jeszcze lepsze piwo?

środa, 26 października 2016

Browar Fortuna - Komes Porter Bałtycki Płatki Dębowe

Porter bałtycki z browaru Fortuna, leżakowany z płatkami dębowymi

Dobrych porterów bałtyckich mamy w Polsce całkiem sporo, i to w naprawdę przystępnych cenach. Dla wielu, jednym z nich jest niewątpliwie Komes Porter Bałtycki z browaru Fortuna. Ja się do tego grona nie zaliczam - piwo, owszem, dobre, czasem i wybitne, ale przede wszystkim nierówne. Udane warki przeplatają się z wadliwymi, szczególnie tymi żelazistymi, więc w pewnym momencie po prostu przestałem go kupować. No, ale wersji leżakowane z płatkami dębowymi odpuścić sobie nie mogłem ;-].

poniedziałek, 24 października 2016

Tempest Brewing Co - Mexicake Imperial Stout

Imperial stout ze szkockiego browaru Tempest Brewing Co

Czego w tym piwie nie ma...Dwa rodzaje ostrej papryki chili (Chipotle i Mulato), cynamon, wanilia, kakao. To wszystko upchało Tempest Brewing Co w swoim stoucie imperialnym o wdzięcznej nazwie Mexicake. Pewnie gdyby mieli pod ręką suszone borowiki i sardynki, to...No ale dość złośliwości, czas sprawdzić czy cokolwiek z tego wpływa korzystnie na smak i aromat tego piwa.

sobota, 22 października 2016

To Øl - Black Malts & Body Salts

Double Black IPA z duńskiego browaru To Øl

Nie będę zgrywał odkrywcy, skoro na samym Untappd Black Malts & Body Salts ze znanego, duńskiego browaru To Øl ma ponad 15.000 check-inów. Skupię się zatem na innej kwestii - czy warto jest wydać te 20zł z okładem na to piwo ;-].

czwartek, 20 października 2016

Polskie piwa klasy premium - na razie dziękuję, postoję

Byłem ostatnio w jednym z wrocławskich sklepów z piwem, i tak się złożyło - zasłyszałem rozmowę jednego z klientów z właścicielką (więc listę sklepów śmiało już możesz zawęzić;-]). Dotyczyła ona nowego piwa od Doctor Brew - barleywine leżakowanego w beczce po brandy. Doktorzy, za pół litra swego naprawdę zacnie prezentującego się, tęgiego jak na polski kraft (27,5% ekstraktu) piwa, zażyczyli sobie tyle, że w detalu wyszło pod 5 dyszek za butelkę 500ml.

środa, 19 października 2016

whisker.beer - Whisker A2 sour milk saison

Sour milk saison z porzeczkami, z browaru whisker.beer

Tę notkę miałem w planach znacznie wcześniej - chciałem, by pojawiła się krótko po wpisie o Whisker A1. Jeśli go przegapiłeś, to zajrzyj tutaj. Jakoś się nie złożyło, więc słów kilka tytułem wstępu warto napisać. Jest to zatem ten sam sour milk saison, ale z dodatkiem innych owoców - w A2 to porzeczki, w A1 były wiśnie. Reszta bez zmian, czyli totalna wariacja stylów piwnych ;-].

poniedziałek, 17 października 2016

Browar Golem - Orange Juice Wheat IPA

Pszeniczne IPA z dodatkiem pomarańczy

Pszeniczne IPA z dodatkiem słodkiej pomarańczy? Dajcie mi tego więcej! Zdecydowanie kusząco zabrzmiało mi to połączenie, dlatego też postanowiłem "nabyć drogą kupna" butelkę Orange Juice z browaru Golem, i jak najszybciej przelać je do szkła.

sobota, 15 października 2016

Doctor Brew - Triple IPA, czy na pewno?

Triple IPA z browaru Doctor Brew

Oto i Triple IPA z Doctor Brew, z którego to parametrów zaledwie kilka dni temu robiłem sobie heheszki na Fejsbuku. No bo jakby nie patrzeć, mamy tu do czynienia z klasycznym Double IPA - 20% ekstrakt, 8,9% alk., 105 IBU. Doktorzy twierdzą, że widełki stylu nie zostały jeszcze określone, i stąd taka klasyfikacja. Ja twierdzę, że to "chłyt maketingowy". No, ale i tak najważniejsze jest przecież to, czy piwo jest dobre, prawda?

czwartek, 13 października 2016

Doctor Brew - RIS BBA

Russian Imperial Stout bourbon barrel aged

Gdy debiutował, szał zakupów ogarnął sporą część wrocławskich beergeeków (w tym mnie). Jako bardzo kulturalni ludzie ;-], w pokorze ustawiliśmy się w kolejce, w jednym ze sklepów z piwem kraftowym, i zaakceptowaliśmy regulamin zakupów: po jednym RISie i po dwa barleywine na głowę- tyle można było kupić. I te wszystkie "przyjemności" zafundowaliśmy sobie w sobotni poranek...Tak, to był szał - czy w przypadku RISa leżakowengo w beczce po bourbonie uzasadniony?

wtorek, 11 października 2016

Brasserie d'Achouffe - La Chouffe belgian strong / golden / blonde ale

Belgian Strong / Golden / Blonde Ale z Brasserie d'Achouffe

Gdy degustowałem Brasserie d’Achouffe - Chouffe Houblon Dobbelen IPA Tripel wspomniałem, że to dobry tripel, popsuty zbyt intensywną, "ipową" goryczką. Tym razem postanowiłem się więc zabrać za klasyczny, belgijski styl uwarzony w tym browarze, czyli belgian strong / golden / blonde (niepotrzebne skreślić) ale. Miałem w pamięci belgijskie nuty z ich belgian IPA, liczyłem więc po cichu, że dostanę dobre piwo.

niedziela, 9 października 2016

Browar Stu Mostów / Bristol Brewing Company - ART9 Oatmeal Hoptart

Kooperacyjne berliner weisse z Browaru Stu Mostów i Bristol Brewing Company

Seria ART z Browaru Stu Mostów odnosi się do piw uwarzonych w kooperacji z innymi browarami. Nie inaczej jest w przypadku ART9 Oatmeal Hoptart, które to jest efektem współpracy z amerykańskim browarem Bristol Brewing Company. Założenie było całkiem proste - uzyskać berliner weisse z wyraźnie chmielowym charakterem, a jednocześnie dodać mu nieco gładkości od płatków owsianych. Udało się?

piątek, 7 października 2016

Browar Fortuna - Komes Porter Malinowy

Porter bałtycki z browaru Fortuna, z dodatkiem zagęszczonego soku

Browar Fortuna ma zasadniczo jedno, niezwykle wysoko cenione piwo, w morzu tych raczej przeciętnych. Jest nim oczywiście porter bałtycki z linii Komes. Uczciwie przyznam, że nie mam do niego szczęścia - albo trafiam na egzemplarze dla miłośników heavy metalu (czytaj: sporo żelaza w smaku i aromacie), albo mocno alkoholowe. Wierzę jednak, że są na tym świecie ludzie, którym udaje się ustrzelić dobre, a nawet rewelacyjne warki tego piwa ;-].

środa, 5 października 2016

Chimay - Chimay Bleue (Blue) / Grande Réserve 2014

Piwo Trapistów Chimay Bleue

Bardzo miło, że dla odmiany ktoś wyleżakował piwo za mnie;-]. Taka była moja pierwsza myśl, gdy w ręce wpadła mi butelka Chimay Blue 2014. Potem jednak przyszła chwila refleksji - jakoś do tej pory piwa z tej parafii (huehuehue) mi niezbyt podchodziły, przy całej mojej sympatii do tego trunku w wersji belgijskiej.

poniedziałek, 3 października 2016

Mikkeller / Grassroots - Wheat Is The New Hops Brett IPA

Kolaboracyjne IPA z brettanomyces od Mikkeller i Grassroots

Tak jak mam dość ograniczone zaufanie do stylu Belgian IPA, tak na samą myśl o india pale ale z drożdżami brettanomyces zaczyna cieknąć mi ślinka. Dla niewtajemniczonych - popularne bretty to szczep dzikich, belgijskich drożdży, dzięki którym w piwie pojawia się dzicz ;-]. Najczęściej dają aromaty ziemiste, sielskie, także stajenne, końskiej derki i potu - sama rozkosz, prawda? No dobra, może nie brzmi to nazbyt apetycznie, ale uwierz - warto się przełamać i spróbować dobrego piwa na tym szczepie drożdży. Czy jest nim Wheat Is The New Hops, czyli dzikie IPA, efekt kolaboracji kultowego duńskiego browaru Mikkeller, i uznanego amerykańskiego Grassroots? No cóż - zaraz się dowiesz ;-].

sobota, 1 października 2016

whisker.beer - Whisker A1 sour milk saison

Sour milk saison z browaru whisker.beer

Browar whisker.beer jest jednym z tych debiutantów na rynku polskiego kraftu, który postanowił nie iść utartą ścieżką amerykańskiego chmielu na początek. Zamiast tego, postanowili popuścić wodzę fantazji, i tak powstał Whisker A1. Styl na etykiecie to sour milk saison, z dodatkiem wiśni i hibiskusa.