Piwo kraftowe i craftowe stanowi główny temat na niniejszym blogu. Opisuję na nim piwo polskie i zagraniczne, którego miałem okazję próbować...a także piszę o wszystkim innym, o czym zwykle rozmawia się przy piwie ;-]
czwartek, 29 grudnia 2016
Browar Roch - Świąteczny Śliwkowy Stout
Z jednej strony jedno z wielu "świątecznych" piw, ale z drugiej ma zdecydowanie rzucającą się w oczy etykietę, nieprawdaż ;-]?
wtorek, 27 grudnia 2016
Profesja & Bartek Kozłowski - Wojownik Imperial IPA
Możliwość uwarzenia piwa w browarze jest nagrodą w niejednym już konkursie piw domowych, i taką właśnie otrzymał Bartek Kozłowski - zwycięzca I edycji wrocławskiego PiwoWarZone. Piwo reprezentuje znany i lubiany styl Double/Imperial IPA.
poniedziałek, 28 listopada 2016
Nøgne Ø - #100 American Barleywine
Nøgne Ø jest jednym z najbardziej znanych norweskich browarów kraftowych, a #100 jest jednym z ich popularniejszych piw. Jeśli jednak nie wiesz "kto? co? jak?", to służę pomocą: przed swymi oczami masz barley wine mocno i intensywnie nachmielone amerykańskimi odmianami, uwarzone przez potomków Wikingów ;-].
piątek, 25 listopada 2016
Brasserie de Silly - Scotch Silly
Belgijski browar Brasserie de Silly warzy Scotch Silly. Piwo to, jest jednym z reprezentantów szkockiego stylu wee heavy - mocnego, słodowego piwa z możliwymi nutami torfowymi. W to wszystko pakuje się polski beergeek, i ocenia czy warto się nim zainteresować ;-].
wtorek, 22 listopada 2016
De Struise Brouwers - Pannepot Reserva 2012
Dawno już nie było w szkle belgijskiego piwa, nadrabiam więc zaległości z przytupem i sięgam po piwo dłuugo leżakowane, bo jest to rocznik 2012 Pannepot Reserva, z browaru De Struise Brouwers.
niedziela, 13 listopada 2016
Schneider Weisse G. Schneider & Sohn - Aventinus Eisbock
Z jednej strony bardzo lubię próbować piw- ikon stylów. Z drugiej, zawsze trochę się boję konfrontacji z nimi, jeśli mi nie posmakują. Z takimi właśnie, mieszanymi uczuciami, podchodziłem do Aventinus Eisbock z browaru Schneider Weisse G. Schneider & Sohn.
środa, 9 listopada 2016
Anchor Brewing Company - Old Foghorn Ale barley wine
W życiu każdego człowieka przychodzi taki dzień, że po prostu musi się napić piwa z wazonu...Dobra, nie wiem co mnie naszło, żeby w takim szkle wziąć się za Old Foghorn Ale z Anchor Brewing Company, ale szczęśliwie dało radę ;-]. Czy piwo od uznanego browaru-legendy również stanęło na wysokości zadania?
poniedziałek, 7 listopada 2016
Browar Stu Mostów - ART10 Coffee Milk Amber Ale
Dziesiąte piwo kooperacyjne Browaru Stu Mostów zostało uwarzone z dodatkiem prażonych ziaren kakaowca, laktozy, i kawy Colombia rio negro. Okazją do uwarzenia okazało się mistrzostwo świata w kategorii Aeropress Filipa Kucharczyka z palarni kawy Czarny Deszcz. Czy amber ale, które wybrano na podstawę współpracy, okazało się równie mistrzowskie?
sobota, 5 listopada 2016
Miłosław Warzy Śmiało - Klonowy Milk Stout
Lubię milk stouty, lubię też syrop klonowy. Czy lubię połączenie tych dwóch rzeczy? O tym miałem się przekonać za sprawą najnowszej odsłony serii Miłosław Warzy Śmiało z browaru Fortuna. Tym razem, uwarzono właśnie milk stouta z dodatkiem syropu klonowego - na pewno na myśl o takim połączeniu niejednemu łasuchowi cieknie ślinka;-]. No mi w każdym razie nieco pociekła.
czwartek, 3 listopada 2016
Baba Jaga - Elixir Russian Imperial Stout
O ile pamięć mnie nie myli, przy debiucie był spory problem z dostępnością Elixiru w sklepach - znikał zdecydowanie za szybko. Niewiele później entuzjazm nieco ostygł, przede wszystkim przez raczej umiarkowanie pozytywne opinie o tym RISie. Pojawiły się również głosy, że to bardziej taki session RIS ;-], a to z uwagi na parametry - 21% ekstraktu, 9% alkoholu, 45 IBU.
Ja już wtedy postanowiłem, że z jego spróbowaniem zaczekam kilka miesięcy - w dzisiejszym wpisie opisuję więc wrażenia z degustacji warki ważnej do 21.07.2016.
wtorek, 1 listopada 2016
Browar Stu Mostów - Rye RIS BBA
Wersja podstawowa żytniego RISa z browaru Stu Mostów jest piwem naprawdę udanym. Dlatego też bardzo chętnie zaopatrzyłem się kilka miesięcy temu w dwie butelki jego wersji leżakowanej w beczce po bourbonie. Nadszedł czas otworzyć jedną z nich...
niedziela, 30 października 2016
Schlenkerla - Helles Schlenkerla Lager
To taka moja mała rozgrzewka przed Urbockiem z browaru Schlenkerla - zdaniem wielu, ich najlepszym piwem, wypuszczanym na rynek jesienią. Jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z tym niemieckim browarem, to wiedz że ma on jedną bardzo charakterystyczną cechę. Otóż warzy wyłącznie piwa wędzone, wyłącznie zgodne z Niemieckim Prawem Czystości, według którego w składzie może się znaleźć wyłącznie woda, słód i drożdże.
piątek, 28 października 2016
Widawa - Porter Bałtycki Wędzony 24° po kilku miesiącach leżakowania
Jakoś tak mnie naszło na porter bałtycki. Postanowiłem więc zajrzeć do "zapasów", i wybrać coś, co kupiłem kilka miesięcy temu. Padło na (imperialny) wędzony porter bałtycki 24° z browaru Widawa, z datą ważności 25.05.2016. Czy leżakowanie sprawiło, że jest to jeszcze lepsze piwo?
środa, 26 października 2016
Browar Fortuna - Komes Porter Bałtycki Płatki Dębowe
Dobrych porterów bałtyckich mamy w Polsce całkiem sporo, i to w naprawdę przystępnych cenach. Dla wielu, jednym z nich jest niewątpliwie Komes Porter Bałtycki z browaru Fortuna. Ja się do tego grona nie zaliczam - piwo, owszem, dobre, czasem i wybitne, ale przede wszystkim nierówne. Udane warki przeplatają się z wadliwymi, szczególnie tymi żelazistymi, więc w pewnym momencie po prostu przestałem go kupować. No, ale wersji leżakowane z płatkami dębowymi odpuścić sobie nie mogłem ;-].
poniedziałek, 24 października 2016
Tempest Brewing Co - Mexicake Imperial Stout
Czego w tym piwie nie ma...Dwa rodzaje ostrej papryki chili (Chipotle i Mulato), cynamon, wanilia, kakao. To wszystko upchało Tempest Brewing Co w swoim stoucie imperialnym o wdzięcznej nazwie Mexicake. Pewnie gdyby mieli pod ręką suszone borowiki i sardynki, to...No ale dość złośliwości, czas sprawdzić czy cokolwiek z tego wpływa korzystnie na smak i aromat tego piwa.
sobota, 22 października 2016
To Øl - Black Malts & Body Salts
Nie będę zgrywał odkrywcy, skoro na samym Untappd Black Malts & Body Salts ze znanego, duńskiego browaru To Øl ma ponad 15.000 check-inów. Skupię się zatem na innej kwestii - czy warto jest wydać te 20zł z okładem na to piwo ;-].
czwartek, 20 października 2016
Polskie piwa klasy premium - na razie dziękuję, postoję
Byłem ostatnio w jednym z wrocławskich sklepów z piwem, i tak się złożyło - zasłyszałem rozmowę jednego z klientów z właścicielką (więc listę sklepów śmiało już możesz zawęzić;-]). Dotyczyła ona nowego piwa od Doctor Brew - barleywine leżakowanego w beczce po brandy. Doktorzy, za pół litra swego naprawdę zacnie prezentującego się, tęgiego jak na polski kraft (27,5% ekstraktu) piwa, zażyczyli sobie tyle, że w detalu wyszło pod 5 dyszek za butelkę 500ml.
środa, 19 października 2016
whisker.beer - Whisker A2 sour milk saison
Tę notkę miałem w planach znacznie wcześniej - chciałem, by pojawiła się krótko po wpisie o Whisker A1. Jeśli go przegapiłeś, to zajrzyj tutaj. Jakoś się nie złożyło, więc słów kilka tytułem wstępu warto napisać. Jest to zatem ten sam sour milk saison, ale z dodatkiem innych owoców - w A2 to porzeczki, w A1 były wiśnie. Reszta bez zmian, czyli totalna wariacja stylów piwnych ;-].
poniedziałek, 17 października 2016
Browar Golem - Orange Juice Wheat IPA
Pszeniczne IPA z dodatkiem słodkiej pomarańczy? Dajcie mi tego więcej! Zdecydowanie kusząco zabrzmiało mi to połączenie, dlatego też postanowiłem "nabyć drogą kupna" butelkę Orange Juice z browaru Golem, i jak najszybciej przelać je do szkła.
sobota, 15 października 2016
Doctor Brew - Triple IPA, czy na pewno?
Oto i Triple IPA z Doctor Brew, z którego to parametrów zaledwie kilka dni temu robiłem sobie heheszki na Fejsbuku. No bo jakby nie patrzeć, mamy tu do czynienia z klasycznym Double IPA - 20% ekstrakt, 8,9% alk., 105 IBU. Doktorzy twierdzą, że widełki stylu nie zostały jeszcze określone, i stąd taka klasyfikacja. Ja twierdzę, że to "chłyt maketingowy". No, ale i tak najważniejsze jest przecież to, czy piwo jest dobre, prawda?
czwartek, 13 października 2016
Doctor Brew - RIS BBA
Gdy debiutował, szał zakupów ogarnął sporą część wrocławskich beergeeków (w tym mnie). Jako bardzo kulturalni ludzie ;-], w pokorze ustawiliśmy się w kolejce, w jednym ze sklepów z piwem kraftowym, i zaakceptowaliśmy regulamin zakupów: po jednym RISie i po dwa barleywine na głowę- tyle można było kupić. I te wszystkie "przyjemności" zafundowaliśmy sobie w sobotni poranek...Tak, to był szał - czy w przypadku RISa leżakowengo w beczce po bourbonie uzasadniony?
wtorek, 11 października 2016
Brasserie d'Achouffe - La Chouffe belgian strong / golden / blonde ale
Gdy degustowałem Brasserie d’Achouffe - Chouffe Houblon Dobbelen IPA Tripel wspomniałem, że to dobry tripel, popsuty zbyt intensywną, "ipową" goryczką. Tym razem postanowiłem się więc zabrać za klasyczny, belgijski styl uwarzony w tym browarze, czyli belgian strong / golden / blonde (niepotrzebne skreślić) ale. Miałem w pamięci belgijskie nuty z ich belgian IPA, liczyłem więc po cichu, że dostanę dobre piwo.
niedziela, 9 października 2016
Browar Stu Mostów / Bristol Brewing Company - ART9 Oatmeal Hoptart
Seria ART z Browaru Stu Mostów odnosi się do piw uwarzonych w kooperacji z innymi browarami. Nie inaczej jest w przypadku ART9 Oatmeal Hoptart, które to jest efektem współpracy z amerykańskim browarem Bristol Brewing Company. Założenie było całkiem proste - uzyskać berliner weisse z wyraźnie chmielowym charakterem, a jednocześnie dodać mu nieco gładkości od płatków owsianych. Udało się?
piątek, 7 października 2016
Browar Fortuna - Komes Porter Malinowy
Browar Fortuna ma zasadniczo jedno, niezwykle wysoko cenione piwo, w morzu tych raczej przeciętnych. Jest nim oczywiście porter bałtycki z linii Komes. Uczciwie przyznam, że nie mam do niego szczęścia - albo trafiam na egzemplarze dla miłośników heavy metalu (czytaj: sporo żelaza w smaku i aromacie), albo mocno alkoholowe. Wierzę jednak, że są na tym świecie ludzie, którym udaje się ustrzelić dobre, a nawet rewelacyjne warki tego piwa ;-].
środa, 5 października 2016
Chimay - Chimay Bleue (Blue) / Grande Réserve 2014
Bardzo miło, że dla odmiany ktoś wyleżakował piwo za mnie;-]. Taka była moja pierwsza myśl, gdy w ręce wpadła mi butelka Chimay Blue 2014. Potem jednak przyszła chwila refleksji - jakoś do tej pory piwa z tej parafii (huehuehue) mi niezbyt podchodziły, przy całej mojej sympatii do tego trunku w wersji belgijskiej.
poniedziałek, 3 października 2016
Mikkeller / Grassroots - Wheat Is The New Hops Brett IPA
Tak jak mam dość ograniczone zaufanie do stylu Belgian IPA, tak na samą myśl o india pale ale z drożdżami brettanomyces zaczyna cieknąć mi ślinka. Dla niewtajemniczonych - popularne bretty to szczep dzikich, belgijskich drożdży, dzięki którym w piwie pojawia się dzicz ;-]. Najczęściej dają aromaty ziemiste, sielskie, także stajenne, końskiej derki i potu - sama rozkosz, prawda? No dobra, może nie brzmi to nazbyt apetycznie, ale uwierz - warto się przełamać i spróbować dobrego piwa na tym szczepie drożdży. Czy jest nim Wheat Is The New Hops, czyli dzikie IPA, efekt kolaboracji kultowego duńskiego browaru Mikkeller, i uznanego amerykańskiego Grassroots? No cóż - zaraz się dowiesz ;-].
sobota, 1 października 2016
whisker.beer - Whisker A1 sour milk saison
Browar whisker.beer jest jednym z tych debiutantów na rynku polskiego kraftu, który postanowił nie iść utartą ścieżką amerykańskiego chmielu na początek. Zamiast tego, postanowili popuścić wodzę fantazji, i tak powstał Whisker A1. Styl na etykiecie to sour milk saison, z dodatkiem wiśni i hibiskusa.
czwartek, 29 września 2016
Browar Lotny Trzech Kumpli - Califia West Coast IPA
Powtarzać się nie powinienem, ale podkreślę raz jeszcze - do piw warzonych przez Browar Lotny Trzech Kumpli mam już zaufanie. Nie jest to sympatia związana z prywatnymi znajomościami, czy współpracą z browarem - nie znamy się, a piwo kupuję sobie sam ;-]. Zwyczajnie, jak Mariusz Max-Kolonko - mówię jak jest ;-].
wtorek, 27 września 2016
Browar Stu Mostów - Schöps, czyli reaktywacja wrocławskiego piwa
Jakiś czas temu, Browar Stu Mostów powziął bardzo ambitny plan - postanowił przywrócić mieszkańcom Wrocławia jego tradycyjne piwo. Styl ten nazywał się schöps, i był warzony w stolicy Dolnego Śląska do połowy XVIII wieku.
niedziela, 25 września 2016
Jak spieprzyć sprawę, czyli kilka słów o Porterze Jubileuszowym z Cieszyna
Należę do grona tych farciarzy, którzy mogą sobie pozwolić na zakup piwa za kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt złotych. Krezusem jednak nie jestem, i swoje pieniądze szanuję, dlatego chętnie korzystam z możliwości zakupu piwa w cenie okazyjnej. Tej szansy - niestety - nie dał mi Browar Zamkowy w Cieszynie.
piątek, 23 września 2016
Solipiwko - Waligóra czyli RIS BBA
O ile z rozszyfrowaniem skrótu RIS nikt nie powinien mieć problemu, o tyle BBA może już jakiś spowodować. Spieszę więc z wyjaśnieniem - browar Solipiwko uwarzył Russian Imperial Stout'a, a następnie przez 9 miesięcy leżakował go w beczkach po bourbonie. Potem zabutelkował, wysłał do sklepów, w jednym z nich znalazł się Przekornick, wsadził je do koszyka, kupił i...zamknął w lochu na kilka kolejnych miesięcy ;-]. Gdy już RIS odbył zasłużoną karę, trafił do szkła i...
środa, 21 września 2016
Pinta / Baird Brewing - Bałtyk-Pacific Collaboration Porter czyli polsko-japoński porter bałtycki
Butelkę Bałtyk-Pacific Collaboration Porter kupiłem w zasadzie od razu, gdy pojawił się na naszym rynku. I czekałem z jej wypiciem aż do teraz. W międzyczasie, pojawiły się raczej krytyczne opinie o tym piwie, nawet w wywiadzie Tomka Kopyry z Grzegorzem Zwierzyną i Ziemowitem Fałatem, ten drugi wspomina, że już przy okazji warzenia piwo wydawało się "coś za jasne" (wywiad tutaj). Wiedziałem więc, że fajerwerków nie mam się co spodziewać...
poniedziałek, 19 września 2016
Faktoria - St. Arnulf belgian IPA
Belgijskie india pale ale - trudny w mojej opinii styl, którego istotę udaje się uchwycić niewielu piwowarom. Trzeba bowiem tak połączyć nowofalowe chmielenie z belgijskim smakiem, by w efekcie nie móc się do końca zdecydować, który z konkurujących w piwie stylów triumfuje. I ostatecznie stwierdzić, że się balansują, i harmonizują ze sobą.
sobota, 17 września 2016
Browar Amber - Po Godzinach IPL
To już moje kolejne podejście do piwa z browaru Amber. Nie będę ukrywał, że sam bym na ten szatański plan nie wpadł - dość powiedzieć, że gdy zobaczyłem IPL na półce w jednym z supermarketów, postanowiłem je ominąć szerokim łukiem. Wpłynęły na to moje dotychczasowe doświadczenia z tym browarem - tutaj możesz przejrzeć moje notki o innych piwach Ambera.
czwartek, 15 września 2016
Shepherd Neame - Bishops Finger
Piwo z legendarnego brytyjskiego browaru Shepherd Neame, do tego w charakterystycznym wyspiarskim stylu, czyli extra special/stron bitter. Bishops Finger jest jednym z najstarszych butelkowanych piw Wielkiej Brytanii - jego rynkowy debiut przypadł na 1958 rok. Tym razem, mierzę się zatem z trunkiem ze wszech miar tradycyjnym. Kroki postaram się więc stawiać ostrożnie ;-].
wtorek, 13 września 2016
Evil Twin Brewing - Soft DK (Soft Dookie) American Imperial Stout
Do zakupu i spróbowania Soft Dookie z Evil Twin Brewing zachęciły mnie przede wszystkim dobre opinie na Untappd i Ratebeer. A także chęć poszerzania horyzontów - czułem, że w swoich wyborach zbyt często sięgam po polskie krafty, zapominając o "Bożym świecie". Z drugiej strony, to bardzo dobrze świadczy o naszym rodzimym rynku - dzieje się tyle, że tydzień bez piwnych newsów oznacza sporą lukę informacyjną.
niedziela, 11 września 2016
Browar Revolta - Oatmeal IPA
Niedawno po raz pierwszy spróbowałem Earl Grey AIPA z Browaru Revolta, które to jest dostępne na rynku już od jakiegoś czasu - gdy klikniesz tutaj, zapoznasz się z moją opinią o nim. Tym razem, postanowiłem się wziąć za ich nowy "wypust", czyli Oatmeal IPA. Czy to kolejny dobry reprezentant polskiego kraftu, czy może lepiej sięgnąć po inne propozycje?
piątek, 9 września 2016
St Austell Brewery - Proper Job English IPA
Oczekiwania
To piwo trafiło do mnie jako prezent od rodziny, za który bardzo dziękuję. Z browarem St Austell Brewery z Kornwalii nie miałem wcześniej styczności, zatem poza Cornish IPA na etykiecie, nie za bardzo wiedziałem czego się spodziewać - ponad to, że zostało wybrane m.in. w oparciu o rating na Ratebeer :).
środa, 7 września 2016
Belhaven - Speyside Oak Aged Blonde Ale
Oczekiwania
Przyznam szczerze, że tę część kontynentu europejskiego znam przede wszystkim z dobrej whisky ;-]. Nie miałem dotychczas wiele do czynienia z Wyspiarskim piwem, dlatego też - poza standardowym rzutem oka na oceny, a potem ponownym na cenę ;-], stwierdziłem że zabiorę je ze sobą do domu. Zwłaszcza, że piwo było leżakowane w dębowych beczkach.
poniedziałek, 5 września 2016
Browar Revolta - Earl Grey AIPA
Niby kolejna "ipa-sripa", ale tym razem wziąłem się za piwo o już ugruntowanej pozycji na rynku. Earl Grey AIPA z browaru Revolta jest dość wysoko oceniane, a przy tym nie jest klasycznym reprezentantem stylu. Tu bowiem, połączono American India Pale Ale z herbatą earl grey. Jak wypada taka hybryda?
sobota, 3 września 2016
Brokreacja - The Miner Black IPA
Oczekiwania
Jakoś tak się złożyło, że po zaledwie kilkudniowej przerwie, na tapetę wziąłem kolejne piwo z browaru, który zdecydowanie lubi przychmielić pijącemu w język - tutaj link do recenzji, która wyjaśni o co mi chodzi ;-]. Brokreacja zdecydowanie kojarzy mi się z piwną jazdą po bandzie - jak nie Nafciarz Dukielski, to My Name is IBU, i śrubowanie tego parametru do zawrotnego wyniku 1000 jednostek. Lubią chłopaki nowofalowe chmiele i goryczkę...a mi z kolei przypadła do gustu zdecydowana większość piw, jakie uwarzyli, więc sięgnięcie po The Miner było dość oczywistym ruchem.
czwartek, 1 września 2016
Lindemans Gueuze Cuvée René
Czy wspominałem już może, że lubię piwa belgijskie ;-]? Tak, w zakres moich "zainteresowań" wchodzą również te w wersji kwaśnej, w tym oude gueuze, czyli chyba najbardziej bezkompromisowy, wytrawny przedstawiciel tego stylu. Tym razem, postanowiłem spróbować piwa z Top 50 na Ratebeer, jeśli chodzi o styl lambic - gueuze, i dlatego piwo z browaru Lindemans wylądowało w moim szkle.
wtorek, 30 sierpnia 2016
Vilniaus Alus - Senojo Vilniaus Tamsusis Aromatizuotas Alus
Jakimś wielkim fanem dorzucania czegokolwiek do piwa nie jestem, ale daleko mi również do ortodoksa. Jeśli ktoś ma fajny pomysł na ciekawy dodatek, i efekt rzeczywiście wzbogaca "podstawowy produkt", to jestem jak najbardziej na tak.
niedziela, 28 sierpnia 2016
Browar Gentleman - Miedziany Drań AIPA
Degustacji tego piwa nie miałem w planie - nie to, żebym był uprzedzony do Browaru Gentleman, po prostu nie chciałem brać na warsztat kolejnego AIPA. No ale dzięki obrotnemu Panu Sprzedawcy w sklepie monopolowym, przy okazji zakupu innego, trudno dostępnego piwa, za jego namową kupiłem Miedzianego Drania. Jak wypadł?
piątek, 26 sierpnia 2016
Reden / ReCraft - Imperial IPA 20°
Od razu uprzedzę fakty - nie mam bladego pojęcia co myśleć o tym piwie. Gdybym oceniał piwa wyłącznie pod kątem stylowości, to byłoby mi znacznie łatwiej, ale przecież kieruję się "własnym kompasem moralnym" (czytaj: własnym widzimisie, mój blog-moje zasady, ha!).
środa, 24 sierpnia 2016
Browar Lotny Trzech Kumpli - Native American AIPA
Oczekiwania
Trzech Kumpli jest dla mnie jednym z tych browarów, do których mam już nieco zaufania. Do tej pory wypiłem 6 różnych piw z tego browaru, a najniższą notę wystawiłem ich PanIPAni - 3,75 (pozostałe łatwo znależć w historii wypitych przeze mnie piw, zarejestrowanej na Untappd: tutaj link). I oto Native American, piwo w stylu American India Pale Ale, który nie należy do topu moich ulubionych. Czy więc cyfra 7 okaże się szczęśliwą cyfrą dla Trzech Kumpli, a przede wszystkim dla mnie ;-]?
poniedziałek, 22 sierpnia 2016
Stone - Cali-Belgique IPA, czyli belgian IPA
Od piw ze Stone zawsze wymagam sporo, bo to nie byle jaki browar. Jakby nie patrzeć, są na polu bitwy kraftowej rewolucji od 1996 roku, zatem od czasu, gdy w Polsce dogorywały browary regionalne, a IPA mogło być co najwyżej rozumiane jako skrótowiec od "i patrz". Sięgnąłem więc z tym bagażem przemyśleń i nastawienia po połączenie IPA z krajem, który chyba najbardziej mi leży w moich piwnych wyborach - Belgią.
niedziela, 21 sierpnia 2016
Beer Geek Summer, czyli gorąca atmosfera i zimne piwo na dachu ;-]
Beer Geek Summer już za mną, ale jeśli nie byłeś - to przed Tobą, bo przecież po to właśnie czytasz tę relację, prawda ;-]?
sobota, 20 sierpnia 2016
Browar Nepomucen - W Stylu Grodziskie
Mój "sezon" na piwo grodziskie powoli się kończy. Najbardziej lubię je pić w letnie, upalne dni, a tych - jakby nie patrzeć - już coraz mniej przed nami. Dlatego postanowiłem czym prędzej spróbować choćby jeszcze jednego grodzisza - mój wybór padł na Browar Nepomucen, i ich piwo W Stylu Grodziskie.
czwartek, 18 sierpnia 2016
Stone - IPA
Oczekiwania
Z ikonami stylu jest ten problem, że trochę głupio się nad nimi pastwić, gdy nie spełniają oczekiwań. Przecież oczyma wyobraźni łatwo zobaczyć, jakim szokiem musiały być pierwsze piwa w "nowych stylach", i przecież to im - a przede wszystkim idącym pod prąd piwowarom - zawdzięczamy obecną klęskę urodzaju. Takie właśnie przemyślenia towarzyszyły mi przed otwarciem świeżutkiej puszki Stone IPA.
wtorek, 16 sierpnia 2016
Warsztat Piwowarski - Bergamłot
Oczekiwania
Dolny Śląsk kraftem stoi, a Warsztat Piwowarski jest tego kolejnym potwierdzeniem. Co prawda jest to relatywnie nowy browar kraftowy na mapie Wrocławia, ale założony przez doświadczonych piwowarów domowych. Z uwagi na to, byłem bardzo pozytywnie nastawiony do degustacji Bergamłota, czyli American/New Zealand Pale Ale z dodatkiem bergamotki.
niedziela, 14 sierpnia 2016
Inne Beczki - Miami Lager
Tak się jakoś składa, że po lagery sięgam nieczęsto, a oczekiwania wobec nich mam nieszczególne. Tak jak i po wszystkie inne efekty "chłodnolubnych" drożdży. Wyjątek - co oczywiste - wśród piw dolnej fermentacji stanowią oczywiście portery bałtyckie, które lubię bardzo. Nie pałałem więc entuzjazmem do najnowszego z piw od Innych Beczek - lager o nazwie Miami. Do zakupu zachęciła mnie przede wszystkim zniżka dla akcjonariuszy, dzięki której piwo udało się kupić w okazyjnej cenie. Się inwestuje, się rabaty ma, a co ;-].
piątek, 12 sierpnia 2016
Marston's Brewery - Lidl Hatherwood Craft Beer Company The Green Gecko IPA No 2
Subskrybuj:
Posty (Atom)